Hasco-Lek: Wartości ESG wpisane są w nasze DNA
Fundamentem naszej działalności jest troska o zdrowie i zagwarantowanie bezpieczeństwa pacjentów. Naszą misję – „Kompleksowo dbamy o zdrowie i komfort życia Polaków” realizujemy podejmując szereg zróżnicowanych działań. Od produkcji farmaceutyków, poprzez zaawansowane badania w dziedzinie nauk medycznych i farmacji, aż po dystrybucję produktów oraz leczenie pacjentów we własnych placówkach medycznych, jak również działania z zakresu CSR i ESG.
Zespół ds. ESG
Podążając za wartościami zrównoważonego rozwoju Hasco-Lek powołało w 2023 r. interdyscyplinarny Zespół ds. ESG (Environmental, Social, Governance). Jego rolą jest budowanie strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Hasco oraz przygotowanie firmy do wypełnienia obowiązku sporządzenia raportu niefinansowego, zgodnie z unijnymi regulacjami (CSRD). W jego skład wchodzą eksperci i specjaliści z obszarów obejmujących triadę ESG.
Hasco-Lek przystąpiło do programu partnerstwa Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Forum Odpowiedzialnego Biznesu to organizacja ekspercka, będąca inicjatorem i partnerem przedsięwzięć kluczowych dla ESG w Polsce. Forum tworzy grono ekspertów i specjalistów z zakresu ESG i zrównoważonego rozwoju. Propaguje „biznes, który zmienia świat i łączy ludzi, którzy zmieniają biznes”. Organizacja od lat prowadzi działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jednym z nich jest coroczny raport dobrych praktyk, w którym zostały wyróżnione 4 działania prowadzone przez Hasco-Lek. Wśród dobrych praktyk znalazły się projekty:
- Pomagam? Naturalnie! – program z zakresu marketingu społecznego
Hasco-Lek realizuje program z zakresu marketingu społecznego o nazwie
„Pomagam? Naturalnie!”. W ramach akcji 3% dochodu ze sprzedaży produktów z serii NaturKaps przekazywanych jest na rzecz realizacji celów statutowych Fundacji Hasco-Lek. - GO HASCO! Akademia Pomysłów to projekt zainicjowany przez Zarząd Hasco-Lek, mający na celu efektywne wprowadzanie nowych produktów na rynek oraz zarządzanie innowacyjnymi pomysłami.
- Budowanie Kultury Ciągłego Doskonalenia w Hasco-Lek. W przedsiębiorstwie powołano Dział Ciągłego Doskonalenia, który skupia się na budowaniu kultury ciągłego doskonalenia i transformacji LEAN. Celem jest stworzenie przyjaznego środowiska pracy i efektywnych biznesowo procesów.
- Hasco-Lek zainicjowało powstanie Pracowni Farmacji Przemysłowej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Studenci oprócz zdobywania wiedzy teoretycznej na zajęciach, mogą czerpać z praktycznych doświadczeń firmy we wszelkich obszarach dotyczących produkcji farmaceutyków.
Hasco-Lek od lat jest mecenasem imprez o charakterze charytatywnym
Po raz kolejny firma była sponsorem głównym Biegu Firmowego – charytatywnej sztafety, w której udział biorą 5-osobowe drużyny. Każdy zawodnik z drużyny musi pokonać dystans 5 km w szlachetnym celu – pomocy dla podopiecznych Fundacji Everest. W wydarzeniu można było wziąć udział stacjonarnie, a także w formule online – poprzez dedykowaną aplikację z każdego miejsca na świecie.
Drużyna biegowa z Hasco-Lek wzięła udział także w Trojak Trail w Lądku Zdrój. To 10-kilometorowy bieg górski z którego całkowity dochód z wpisowego zostaje przekazany dla dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach. Od lat Hasco-Lek oraz Fundacja Hasco-Lek zaangażowane są w niesienie pomocy mieszkańcom placówki. To miejsce szczególnie bliskie sercu również pracownikom Grupy Hasco, którzy od lat włączają się w zbiórki koleżeńskie.
Dbamy o zasoby naturalne!
Naszym sztandarowym działaniem jest dbałość o zasoby naturalne. Inwestujemy w odnawialne źródła energii. Jednym z poczynionych kroków była inwestycja w zamieszczenie paneli fotowoltaicznych. Obecnie mamy 4 farmy fotowoltaiczne na budynkach produkcyjnych (po jednej dla każdego punktu poboru energii) oraz jedną farmę w magazynie PCF Procefar (spółka należąca do Grupy Hasco). Dodatkowo są dwie mikroinstalacje w Centrum Badawczo-Rozwojowym Novasome Sp. z o.o. Praktycznie całą energię zużywamy na potrzeby własne, chociaż wszystkie instalacje są typu „on-grid” – mogą również oddawać nadmiar wyprodukowanej energii do sieci energetycznej.
Od 2021 r. prowadzimy współpracę z przedsiębiorstwem odbierającym od nas odpady żelatyny dla firmy produkującej karmę dla zwierząt gospodarskich.
Istotnym wydarzeniem było dołączenie do RafCycleTM firmy UPM Raflatac – programu recyklingu odpadów etykietowych, w ramach którego podkłady etykietowe są przetwarzane i wracają do obiegu. Myślimy o rozszerzeniu tej współpracy, by w przyszłości 100% naszych podkładów etykietowych było odzyskiwanych.
Organizujemy wydarzenia wewnętrzne zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju
Nasze wydarzenia wewnętrzne jak np. Piknik Rodzinny, są organizowane z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. To jedno z najważniejszych dla nas kryteriów w ich planowaniu oraz realizacji. Ograniczamy m.in. ilość zbędnych dekoracji, zmniejszając tym samym ilość powstałych na wydarzeniu odpadów. W tym roku przystąpiliśmy do liczenia śladu węglowego Pikniku Rodzinnego, a finalnie wesprzemy sadzenie drzew.